1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Советот за безбедност го поддржа Гутереш за втор мандат како генерален секретар на ОН

Најчитани вести

Советот за безбедност на ОН го поддржа Антонио Гутереш за втор мандат како генерален секретар на Светската организација, препорачувајќи му на Генералното собрание со 193 членки да му го продолжи мандатот за уште пет години од 1 јануари 2022 година. Гутереш, поранешен португалски премиер, го наследи јужнокорејскиот Бан Ки-мун во јануари 2017 година, само неколку недели пред американскиот претседател Доналд Трамп да ја преземе функцијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести