4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Совети од нутриционистка од Лондон: Зошто секогаш последите килограми се најтешки за слабеење?

Најчитани вести

Постои научна основа за тоа зошто е тешко губењето на последните неколку килограми, наречено плато за слабеење. Но, пред да најдете на Google една од оние програми кои ветуваат дека ќе ви помогнат да ги изгубите последните пет килограми, постојат неколку важни информации за тоа зошто се случува ова и пет едноставни работи што можете да ги направите за да го пробиете ова плато

Марија СОКОЛОСКА

Последните 5 килограми навистина се најтешки за губење. Еве зошто и што можете да направите во врска со тоа. Секој што се обидел да ослабне ќе ги запознае овие  фрустрирачки зборови: последните пет килограми се најтешко да се симнат. Само што ќе ја достигнете целната тежина, но одеднаш вагата нема да попушти – иако сè уште ја следите истата здрава исхрана, животни навики и план за вежбање.

Постои научна основа за тоа зошто е тешко губењето на последните неколку килограми, наречено плато за слабеење. Но, пред да најдете на Google една од оние програми кои ветуваат дека ќе ви помогнат да ги изгубите последните пет килограми, еве неколку важни информации за тоа зошто се случува ова и пет едноставни работи што можете да ги направите за да го пробиете ова плато.

Разбирање  на процесот  за слабеење

Во тој процес  за слабеење е основна биологија. Кога вашето тело регистрира нешто што му се заканува на неговиот опстанок, тоа автоматски предизвикува серија физиолошки реакции за да се заштити од заканата.

Така, кога ја прилагодуваме исхраната и го намалуваме внесот на калории, нашето тело регистрира дека губиме тежина и верува дека е под закана. Тој прави прилагодувања за заштита, ја намалува стапката на метаболизмот и согорува помалку енергија, забавувајќи ја брзината со која губиме тежина. Исто така, лачи повисоки нивоа на хормонот за апетит наречен грелин, кој е познат по тоа што го зголемува гладот и промовира зачувување на резервите на маснотии.

Истражувањата покажаа дека ова висоравнина за слабеење почнува да “лази“ некаде помеѓу три и шест месеци од губење на тежината, а потоа обично се случува враќање на тежината. Така, за оние кои треба да изгубат голема тежина, висорамнината ќе биде видлива многу пред последните пет килограми. Без оглед на временската рамка, тоа е знак дека вашиот претходен успешен пристап кон губење на тежината бара модификација.

Еве што можете да направите.

  1. Повторно разгледајте ја целта за слабеење

Првата и најважна работа што можеби ќе треба да ја измените кога ќе дојдете до висорамнина за слабеење е вашата дефиниција за здрава телесна тежина.

Запрашајте се: што е толку посебно во тежината што се обидувам да ја постигнам?

Многу луѓе го користат индексот на телесна маса (БМИ) за да ја постават својата цел за слабеење, но бројот на вагата – и резултатот што се генерира кога ќе ги внесете вашата тежина и висина во калкулаторот за БМИ – се бесмислици. Не ја кажува целата приказна за тоа што значи здрава тежина.

Ова е затоа што калкулаторот за БМИ пропушта уште две значајни мерки: процент на телесните масти и дистрибуција на телесните масти.

Ако редовно вежбате како дел од вашиот план за слабеење, ќе стекнете мускули или ќе го подобрите соодносот помеѓу мускулите и маснотиите, а мускулите се потешки од телесните масти, што влијае на бројот на вагата.

Исто така, веројатно сте го смениле местото каде што мастите се дистрибуираат во вашето тело, намалувајќи ја количината на нездрави масти складирани околу стомакот, блиску до органите, со што се намалува ризикот од болести.

Затоа, земете ја мерката лента, проверете како ви стои облеката и размислете како се чувствувате за да потврдите дали навистина треба да ги изгубите последните неколку килограми. Работете кон обемот на половината од околу 80 см за жени и околу 90-94 см за мажи.

  1. Фокусирајте се на големината на оброците во текот на денот

Сегашната мода е периодично постење. Ова често значи дека појадокот е првиот што се исфрла од менито во обид да се намалат калориите од исхраната и да се скрати времето што ви е дозволено да јадете во текот на денот. Но, кога јадете и колку јадете на секој оброк е важно, а појадокот е најважен.

Контролираните истражувачки студии покажаа дека ова е време кога вашето тело најдобро ги користи калориите што ги внесувате – всушност, ги согорува калориите од оброкот два и пол пати поефикасно наутро во споредба со вечерта. Наместо да го намалите прозорецот за јадење, наполнете го појадокот и намалете ја големината на вечерниот оброк.

  1. Размислете за повеќе вежби

Потпирањето само на диета за губење на тежината може да ги намали мускулите заедно со телесните масти. Ова го забавува вашиот метаболизам и го отежнува задржувањето на тежината на долг рок. Секоја физичка активност ќе придонесе за зачувување на вашата мускулна маса, но важно е да вклучите  неколку дена вежби за градење сила во вашата неделна рутина за вежбање.

  1. Прегледајте го внесот на храна

Како што губите тежина, на вашето тело му треба помалку гориво, така што прегледот и прилагодувањето на внесот на калории е од суштинско значење кога ќе дојдете до висорамнина за губење на тежината.

Општо земено, треба да внесувате 10% помалку калории кога ја намалувате тежината за 10%, само за да ја одржите новата тежина. Но, ова не треба да значи лишување или гладување. Наместо тоа, треба да се фокусирате на изобилство на храна богата со хранливи материи и да ги одржувате задоволствата само еднаш неделно.

  1. Проверете го вашиот стрес

Стресот ќе го попречи вашиот успех во слабеењето. Стресот го зголемува производството на кортизол во вашето тело, промовирајќи складирање на маснотии и предизвикувајќи нездрава желба за храна. Најдобар тип на управување со стресот е вежбањето. За да поттикнете повеќе вежбање, преземете нешто во што уживате, без разлика што е тоа. Но, погрижете се да вклучите разновидност, бидејќи правењето на истата рутина секој ден е сигурен начин да се досадувате и да избегнете активност, а исто така може да го отежне постигнувањето на вашите цели.

И за крај,

Слабеењето е компилициран и долг процес , достижно е само ако го останете истрајни дисициплинирани и константи.

Најнови вести