2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Совети за долг живот: Овие ДВЕ намирници ги јадат луѓе кои никогаш не се болни!

Најчитани вести

Воената нутриционистка Лори В. Маџони изјави дека јогуртот и еден зачин се популарни низ целиот свет како храна што им ја препорачува на секој што сака да има енергија и силен имунитет.

Откријте кои се навиките на луѓето кои никогаш не биле болни, а нивниот омилен оброк содржи антиоксиданти, здрави масти и сложени јаглехидрати, а се прави многу лесно!

„Купете грчки јогурт и измешајте го со бобинки, свежи или замрзнати, а потоа додадете гранола или бадеми“, рече таа.

Кога станува збор за „суперхрана“, односно храна што лесно се внесува во секојдневната исхрана и прави разлика за здравјето, советува еден зачин!

“Кари во прав! Постојат многу комбинации на вкусови затоа што се мешавина од повеќе зачини, има здрави работи како кари, куркума, чили, коријандер, ѓумбир и бибер. Добивате куркумин, уникатна фитохемикалија која има корисен ефект врз здравјето“, рече таа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com