-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

Собраниска делегација на 60. Генерално собрание на ПАБСЕК во Белград

Најчитани вести

Делегација на Собранието на Република Северна Македонија во Парламентарното собрание на организацијата за Црноморска економска соработка (ПАБСЕК) предводена од Лидија Тасевска, а во чиј состав се и членовите Вјолца Адеми и Благица Ласовска, ќе учествуваат на 60. Генерално собрание на ПАБСЕК.

Собранието денес и утре се одржува во Белград, Србија, во организација на Парламентот на Република Србија, кој претседава со ПАБСЕК.

Како што информираат од собраниската прес-служба, се очекува на Собранието да му се обрати Александар Вучиќ, претседател на Република Србија, Ивица Дачиќ прв заменик премиер одговорен за надворешна политика и безбедност и министер за надворешни работи на Република Србија, како и Нику Попеску, претседавач на БСЕК и министер за надворешни работи и европска интеграција на Република Молдавија.

Ден пред почетокот на генералното Собрание, седници ќе одржат Бирото и Постојаниот комитет на ПАБСЕК.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести