Home » Собранието треба да ја продолжи 71. седница

Собранието треба да ја продолжи 71. седница

by Журнал.мк

Пратениците денеска треба да ја продолжат дебатата по точките од дневниот ред на 71. пленарна седница, која почна во понеделникот со расправа за Дополнетиот предлог на законот за финансиска стабилност.

На дневен ред на седницата се и годишните извештаи за 2021 година за работата на Судскиот совет, Државната комисија за спречување на корупцијата, како и извештајот на Народниот правобранител за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права во 2021 година.

Пратениците треба да расправаат и за Предлогот за кандидат за потпретседател на Собранието на Република Северна Македонија, како и за интерпелацијата за работата на претседателката на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, Соња Мираковска.

На дневниот ред е и Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за трговија, по скратена постапка, како и Предлог-законот за дополнување на Законот за животната средина и Предлог-законот за изменување на Законот за работните односи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More