10.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Собранието не ја прифати интерпелацијата за министерот Спасовски

Најчитани вести

Пратениците не ја изгласаа интерпелацијата за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски поднесена од партиите Алијанса за Албанците и Алтернатива. Против интерпелацијата гласаа 60 пратеници, за гласаа 10, а немаше воздржани.

Спасовски во врска со интерпелацијата рече дека таа претставува реален приказ на изместениот систем на вредности на опозицијата. Спасовски, на почетокот на своето обраќање пред пратениците оцени дека интерпелацијата е чудна бидејќи се однесува на настаните поврзани со ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков кој е во затвор.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ претходно ја напушти седница и најави интерпелација за спикерот Талат Џафери.

Интерпелацијата за Спасовски беше поднесена во февруари, ден откако поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков исчезна, па се појави сам пред обвинителството. Во образложението на интерпелацијата Алијанса за Албанците и Алтернатива напишаа дека такво бегство не може да се случи без помош на некој од власта, а дека најодговорен за тоа е Спасовски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com