28.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022

Собранието го чека предлогот за новите министри

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев денеска се очекува до Собранието да го испрати предлогот за новите министри. Собранието за овој предлог ќе расправа наредната недела.

Според последните изјави на премиерот, ќе бидат сменети вкупно осум министри, заменици министри и 20-тина директори на јавни претпријатија.

– Не повеќе од осум министри ќе бидат сменети, верувам дека до крајот на неделата ќе можам да ги соопштам имињата на новите, но и на тие што се менуваат. Паралелно со новите министри и заменици следува и разрешување на над 20 директори на јавни институции и ќе се именуваат нови – изјави Заев пред неколку дена по заседавањето на Централниот одбор на СДСМ во Охрид.

Тој најави дека ќе има промени на раководни структури од партијата, но и од други, вклучително и од ДУИ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com