17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Смртни закани за конгресмени во пресрет на расправата за импичмент на Трамп

Најчитани вести

Американските безбедносни служби во моментов испитуваат голем број закани упатени кон конгресмените пред најавеното продолжение на расправата во Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Американските медиуми, повикувајќи се на анонимен извор од новата администрација, дознаваат дека на конгресмените им пристигнувале закани за убиства и физички напади надвор од Капитол Хил.

Поради заканите и стравувањата дека вооружените демонстранти би можеле да се вратат и да направат нов обид за напад врз зградата на Конгресот, полицијата на Вашингтон и другите структури на федералната безбедност бараат илјадници припадници на Националната гарда да останат распоредени во главниот град на САД.

Сенатот вечерва се подготвува да го продолжи судскиот процес за отповикување на поранешниот претседател Трамп.

Командата на Националната гарда соопшти дека, заклучно со вчера, бројот на ангажирани припадници распоредени во Вашингтон е помал од 20.000. Најавено е дека мнозинството, околу 13.000 од нив, во следните неколку дена ќе бидат вратени дома, а во следните недели, нивниот број ќе се намали до околу 5.000 припадници на Националната гарда кои ќе го чуваат главниот град на САД до средината на март.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com