9.8 C
Skopje
Sunday, October 17, 2021

Смртниот биланс од земјотресот на Хаити се искачи на 1.941 лице

Најчитани вести

Бројот на жртвите од земјотресот со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала што во саботата го погоди Хаити се искачи на 1.941, а повеќе од 9.900 лица се повредени, соопшти Агенцијата за цивилна заштита на Карибите.

Повеќе од 60.000 домови се уништени, 76.000 се оштетени, а многу јавни згради исто така се уништени од земјотресот во саботата, наведе Агенцијата.

Илјадници луѓе кои останаа без покрив над главата во катастрофата беа непријатно изненадени од тропската бура Грејс, која донесе поплави во оваа карипска држава.

Американскиот национален центар за урагани предупреди на молњи и урбани поплави и можни свлечишта.

Земјата е благодарна за помошта од странство – вклучувајќи специјализирани тимови за пребарување од САД, како и 15,4 тони храна, лекови и вода од Мексико.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com