22.6 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Сменет директорот на „Боинг“

Најчитани вести

Бордот на директори на американската компанија „Боинг” го смени извршниот директор Денис Муленберг.

Муленберг функцијата ја напушта веднаш.
Веста за смена на првиот човек на компанијата доаѓа само една недела откако најголемиот американски производител на авиони информира дека од јануари привремено ќе го запре производството на моделот „737 Макс”.

Овој модел на авион на компанијата не лета веќе девет месеци, заради двете авионски несреќи во кои имаше десетици жртви.

Од 13 јануари извршен директор и претседател на „Боинг“ станува Дејвид Келен

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com