4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Смартфоните на Xiaomi алармираат при земјотрес

Најчитани вести

Пред неколку месеци, Xiaomi објави функција за предупредување за земјотрес, а подоцна и официјално ја додаде во фирмверот на своите нови паметни телефони. Кинеските корисници веќе ја тестираа технологијата и велат дека таа работи многу добро.

Според официјалните податоци на кинеската сеизмолошка служба, земјотрес со јачина од 4,1 степени го погоди градот Јибин во провинцијата Сечуан на 10 ноември во 06:46 часот со епицентар на длабочина од 8 километри. Излезе дека смартфон функцијата алармира за земјотресот скоро истовремено, со регистрацијата на земјотресот од страна на специјализираната служба.

Корисник на социјалната мрежа „Веибо“ тврди дека неговиот паметен телефон Xiaomi бучно предупредувал на земјотресот точно во 6:46 часот наутро. Тој, исто така, објавил скриншот една минута подоцна, во 06:47 часот, пренесува IT Home.

Важно е да се напомене дека функцијата не предвидува земјотрес – ова е обично невозможно да се направи со специјални уреди. Но, дури и самото информирање за земјотрес им дава можност на луѓето да го преземат потребниот итен одговор.

извор: USB.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести