20.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Словенија целосно се затвора 11 дена

Најчитани вести

Словенечката влада го поддржа предлогот на советодавниот тим за Ковид-19 да се воведе единаесетдневно целосно затворање од 1 април.

„Суспензијата на јавниот живот ќе биде кратка. Патоказот за ублажување на ограничувањата ќе започне да се применува повторно на 12 април“, рече премиерот Јанез Јанша, јави СТА.

Тој рече дека успехот на мерките ќе зависи од нивно доследно спроведување и дека во тој случај нема да бидат потребни дополнителни мерки.

Несуштинските продавници и услуги ќе бидат затворени, а студентите ќе учат на далечина.

Во градинките и основните училишта во првите три одделенија за децата чии родители се занимаваат со есенцијални занимања ќе биде обезбедена грижа.

За време на заклучувањето, јавниот превоз ќе се одвива според распоредот за недела и празници, а повеќето вработени ќе работат од дома или ќе земаат слободни денови.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести