14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Словенија протера 33 руски дипломати

Најчитани вести

Словенечката Влада денеска соопшти дека 33 руски дипломати се протерани откако во украинскиот град Буча беа пронајдени тела на убиени цивили, а Киев ги обвини руските сили за масакр.

Претходно, Министерството за надворешни работи соопшти дека го повикало рускиот амбасадор Тимур Ејвазов за да ја изрази „огорченоста на Словенија поради убиството на украинските цивили во Буча и другите градови ослободени од рускиот агресор“ и да го информира дека бројот на руските дипломати во земјата ќе биде намален.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com