8.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Словенија: ЕУ треба да го прими Западен Балкан до 2030 година

Најчитани вести

Европската унија треба да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, е предлогот на претседателството на блокот, кое ги зачуди земјите-членки пред самитот на Брдо кај Крањ „ЕУ и Западен Балкан“, планиран за следната недела.

Идејата за забрзување на пристапувањето на земјите од Западен Балкан, вклучувајќи ги Србија и Босна и Херцеговина, jа изненади Словенија пред состанокот на лидерите на Европската унија, на кој ќе се разговара за проширување на Унијата, која сега се состои од 27 земји.

Предлогот предизвика изненадување на состанокот на амбасадорите во Брисел, а некои го опишаа како целосно нереален со оглед на економските и политичките предизвици со кои се соочува регионот, пишува „Фајненшл тајмс“.

Проширувањето е многу чувствително прашање за Европската унија, кое е поделено околу потребата и брзината со која треба да им се дозволи на земјите да се приклучат. Унијата е под притисок да ги продолжи пристапните преговори со земјите од Западен Балкан, кои почнуваат да развиваат поблиски врски со Кина и Русија.

Тринаесет земји се приклучија кон Европската унија помеѓу 2004 и 2013 година во време на брза експанзија. После тоа, поранешниот претседател на Комисијата, Жан-Клод Јункер, вети дека нема да прима држави до 2019 година, но земјите-кандидати стануваат се повеќе нетрпеливи, бидејќи Брисел ја продолжува политиката на одложување.

Лидерите на сите земји -членки на ЕУ и шест земји од Западен Балкан (Албанија, БиХ, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија) ќе присуствуваат на самитот, кој започнува во среда (5 -ти октомври).

Дипломатите од земјит-членки кои сакаат Брисел да ги забрза преговорите со Западен Балкан – претежно од исток и југ – се залагаат за „амбициозен“ јазик по пристапувањето, но признаа дека одредувањето рок ќе биде политички експлозивно.

– Потребна ни е декларација. Тоа е од големо значење, но еден датум нема да биде прифатен – изјавил дипломат од Европската унија.

Понатаму комплицирајќи го ставот на ЕУ кон регионот и предизвикот за интеграција, го влошува ставот на петте непризнаени земји-членки (Кипар, Грција, Романија, Словачка и Шпанија), кои прогласија независност од Србија во 2008 година.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен оваа недела го посети Западен Балкан пред самитот за Брдо кај Крањ, повторувајќи ја својата поддршка за проширувањето на ЕУ.

Комисијата, која го води процесот на проценка на напредокот, верува дека процесот на пристапување треба да започне со Албанија и Северна Македонија „што е можно поскоро“. Двете земји требаше да започнат преговори за членство во ЕУ минатата година, но напредокот останува блокиран поради недостатокот на едногласна поддршка од земјите -членки.

Северна Македонија, една од земјите на патот кон членство, го поздрави поттикот што го даде Словенија за отворање преговори, сметајќи дека е време и Европската унија да го стори истото.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com