24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Словенија ги продолжува анти-ковид мерките до 22 јануари

Најчитани вести

Словенечката Влада одлучи поголемиот број од актуелните епидемиолошки мерки, што се во сила речиси три месеци во Словенија, да бидат продолжени до 22 јануари. Единствена поголема измена е продолжување на формалната состојба на епидемија во земјата за 60 дена.

Изменети се и правилата за лицата кои живеат во пограничната зона и имаат земјиште од двете страни на границата односно од 17 јануари тие кои ќе пристигнат во Словенија нема да мораат да бидат во карантин. Другите патници кои ќе ја поминат словенечката граница ќе мораат во карантин доколку не покажат негативен тест на Ковид-19. Поголемиот број деловни објекти и понатаму остануваат затворени, со исклучок на објектите за хемиско чистење.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com