9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

Словенија ги заострува мерките против Ковид-19

Најчитани вести

Од 23-ти август, патниците во транзит, за влез во Словенија ќе треба да покажат доказ дека се вакцинирани против коронавирусот, дека ја прележале болеста или да имаат негативен ПЦР тест.

Дотогаш, за патиниците во транзит уште важи дека тие не мора да го докажуваат својот ковид-статус на границата, доколку ја напуштат Словенија во краток рок, не подолг од 12 часа.

Исклучок се лицата помлади од 15 години, сопствениците на земјиште и недвижен имот во пограничната област, како и прекугранични работници и вработени во меѓународниот транспорт.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com