14.8 C
Skopje
Thursday, October 21, 2021

Словенечки пратеници: Проширувањето на ЕУ е долгорочен, но важен процес

Најчитани вести

Словенечките пратеници Франц Боговиќ, Тања Фајон и Клемен Гросеj истакнаа дека проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан е долгорочен, но многу важен процес.

Во онлајн дебата организирана од Канцеларијата за врски на Европскиот парламент, тие оценија дека оваа недела самитот ЕУ-Западен Балкан претставува можност да се потврди посветеноста за проширување.

Боговиќ, Фајон и Гросеj се согласија дека ЕУ е должна да им понуди позитивни промени на граѓаните од Западен Балкан, што треба да ги почувствуваат уште пред да влезат во ЕУ, пренесуваaт агенциите.

Тие предупредија дека проширувањето кон Западен Балкан е многу долг процес и дека луѓето во тој процес не смеат да ја изгубат желбата да се приклучат на Унијата.

ЕУ треба да ја подобри директната комуникација со граѓаните од Западен Балкан, рекоа тие и се согласија дека вклучувањето на Западен Балкан во ЕУ кога ќе ги исполни критериумите за пристапување е во интерес на целиот регион.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com