-2.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Словачка престана да ја користи руската вакцина „Спутник В“

Најчитани вести

Словачка официјално престана да ја користи руската вакцина Спутник В, соопшти Министерството за здравство. Втора доза беше дадена вчера на последните шест лица кои избраа да примат руска вакцина.

„Вкупно 18.500 луѓе се вакцинирани со Спутник В“, рече Зузана Елјасова, портпарол на Министерството за здравство.

Словачка купи 200.000 дози од руската вакцина во март, со што стана втора земја од ЕУ по Унгарија што ги користеше, а не е одобрена од Европската агенција за лекови.

Тоа ја подели политичката класа и доведе до оставка на премиерот Игор Матович. Побарувачката за руска вакцина во Словачка е слаба. Русија ги купи неискористените 160.000 дози во јули

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com