31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Следниот петок ќе биде објавено кој ќе биде идниот премиер на Бугарија

Најчитани вести

Заврши првата рунда преговори што бугарските социјалисти на чело со Корнелија Нинова ја водеа со неколку парламентарни партии во Народното собрание на Бугарија. Во понеделник почнуваат преговорите за нов премиер и состав на идната бугарска влада.

Името на евентуалниот нов премиер на Бугарија, кој ќе биде објавен со третиот мандат на БСП, ќе стане јасно веројатно следниот петок

Дотогаш, бугарските социјалисти ќе одржат уште една рунда консултации со најголемата партија во Народното собрание на Бугарија – „Продолжуваме со промената“, „Демократска Бугарија“, „Има таков народ“ и независните пратеници кои се одвоија од партија на Слави Трифонов.

Тогаш може да се објави и кадровскиот состав на новата влада во Бугарија, според изданието „24 часа“. Вчера заврши првиот круг, кој беше на програмата на идната влада. Бугарските социјалисти предложија менаџерската програма подготвена за првиот мандат на „Продолжуваме со промените“ да се користи во идна коалиција. Партијата на Слави Трифонов ИТН, со која таа не била консултирана, веќе дала свои предлози за неа.

Лидерката на бугарските социјалисти и пензионирана вицепремиерка Корнелија Нинова ги даде предлозите на Демократска Бугарија и петте пратеници кои го напуштија Слави Трифонов. Тие и „Продолжуваме со промената“ имаат рок до крајот на денешниот ден да кажат дали се согласуваат со нив. Партијата на премиерот во оставка Кирил Петков инсистира, пред да кажат кој ќе биде нивниот кандидат за премиер и за нивното учество во новата влада на Бугарија, Народното собрание да ги усвои измените во антикорупцискиот закон и дека претходната Министерот за внатрешни работи, Бојко Рашков, избран за прв човек на 47.

Народно собрание. БСП инсистира идниот премиер на Бугарија да биде личност од „Продолжуваме со промената“, бидејќи најсигурни кандидати за премиерската функција се вицепремиерот и министер за финансии Асен Василев и поранешниот претседател на Народното собрание. Никола Минчев, коментира шефот на пратеничката група на „Продолжуваме со промената“ Андреј Ѓуров. Христо Иванов, кој е копретседател на „Демократска Бугарија“, коментира дека нивното посериозно учество на консултациите што ги организираат бугарските социјалисти ќе се случи дури откако ќе видат кој ќе биде премиер предложен од БСП. Ива Митева од партијата на Слави Трифонов „Има таков народ“ најави дека инсистираат Асен Василев и Кирил Петков да не бидат дел од идна влада на Бугарија. Петтемина пратеници кои го напуштија Слави Трифонов го изразија својот скептицизам за дијалог од страна на ИТН.

При консултации со нив го предупредија раководството на БСП да биде крајно внимателно со ИНТ, изјави министерот за спорт во оставка Радостин Василев, кој ги предводеше независните пратеници во текот на преговорите. А, неговиот колега Георги Георгиев ја повика ИТН да ја поддржи идната бугарска влада без да учествува во неа со министри.

Адвокатите ја советуваа Корнелија Нинова дека БСП нема рок од 7 дена за третиот мандат, како што е тоа во претходните два мандата, да претстави кандидат за премиер, но таа нема да може да го одржи мандатот. предолго. Главниот услов на „Продолжуваме со промената“ за донесување на антикорупцискиот закон и именувањето на министерот за внатрешни работи Бојко Рашков за шеф на Антикорупциската комисија може да потрае еден месец, прогнозираат локалните медиуми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com