Home » Слави Трифунов: Северномакедонците со омразата кон нас, се палат самите себеси

Слави Трифунов: Северномакедонците со омразата кон нас, се палат самите себеси

by Журнал.мк

Лидерот на бугарската партија „Има таков народ“, Слави Трифунов објави статус на Фејсбук откако беше уапсен Ламбе Алабаковски, кој е осомничен за палење на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Трифунов испрати остри критики преку социјалните мрежи и кажа дека со вакви потези ѝ се штети на Македонија.

„Стана јасно кој е пироманот кој го запали бугарскиот културен центар. Стнаува збор за 34-годишен пејач Ламбе Алабаковски. Тој го признал делото, а корисниците на социјални мрежи во Северна Македонија почнаа да објавуваат слики со пораки: И јас сум Ламбе Алабаковски! Beе ѕuіѕ Ламбе Алабаковски! Сите сме Ламбе, стоп за фашизмот. Сега, од сета оваа гнасна историја, Северномакедонците, ако се паметни ќе извлечат сериозна лекција. Која е поуката, драги мои соседи од Северна Македонија? Поуката е дека со омразата кон нас, се палите самите себе“

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More