31.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

Скокање на јаже- одлична вежба за одржување на здравјето на срцето и крвните садови

Најчитани вести

Прескокнувањето на јаже е одличен кардио тренинг, а кардио е гарант за одржување на здравјето на срцето и крвните садови.

Истражувањата покажуваат дека оваа активност е подобра од трчањето, а кога станува збор за слабеење, една од најдобрите.

Имено, за еден час скокање јаже, лице со тежина од 70 кг троши 744 калории (прескокнува со темпо од 120-140 скокови во минута), додека лице со иста тежина троши околу 560 калории за еден час трчање на умерено темпо (околу 7 мин / км).

image

Повеќе калории се трошат со прескокнување на јажето. Штета што многумина последен пат го правеа тоа за време на училишните денови, пишува Žивим.хр.

Совршена вежба

Всушност, десет минути скокање на јаже трошат калории како за 30 минути трчање, што беше потврдено во студијата во која учествуваа околу стотина мажи поделени во две групи.

Дека скокањето јаже е совршена вежба за телото, докажува и фактот дека оваа вежба активира неколку мускули истовремено – го забрзува пулсот, дишењето и го зголемува оптоварувањето на мускулите за многу краток временски период.

image

Ги зајакнува срцето, рамената, рацете, градите, потколениците и торзото. И првите резултати ќе бидат видливи веднаш на рамниот стомак.


За почеток, препорачуваме 10 прескокнувања, пауза од десет секунди и така натаму 3 до 4 минути или додека не заврши вашата омилена песна. Постепено вежбајте подолго и подолго.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести