8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Скандинавски авиокомпании укинуваат задолжително носење маски на летови меѓу Данска, Норвешка и Шведска

Најчитани вести

Четири скандинавски авиокомпании од денеска го укинаа барањето за носење маски за време на летовите меѓу Данска, Норвешка и Шведска, јави ДПА, истакнувајќи дека нивото на вакцинација во земјите од регионот е меѓу највисоките во светот.

Скандинавските авиокомпании (SAS), Norwegian, Flyr и Wideroe ги укинуваат своите строги барања за носење маски за време на летовите. Препораките за контрола на инфекцијата во Норвешка повеќе не бараат од патниците во регионот да носат маски, така што ова барање нема да важи за летовите на Видеро. Сепак, маските остануваат задолжителни за летови до земји надвор од регионот.

Во скандинавските држави нивото на вакцинација е меѓу највисоките во светот, јави ДПА. На аеродромот Гардемое близу Осло од петокт е укинато барањето за задолжително носење заштитни маски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com