9.8 C
Skopje
Thursday, February 2, 2023

Сити го продолжи договорот со Гундоган

Најчитани вести

Манчестер Сити ја продолжи соработката со играчот од средниот ред Илкеј Гундоган со екипата. Новиот договор меѓу двете страни е до јуни 2023 година.

28-годишниот играч од средниот ред пристигна од Борусија Дортмунд во 2016 година, и беше прво засилување на Пеп Гвардиола. Во овој период, Германецот одигра 114 натпревари и постигна 17 голови за тимот.

На „Етихад“, Гундоган досега има освоено 7 трофеи – двапати титулата на Англија, Лига Купот и „Комјунити Шилд“, а еднаш и ФА Купот.

„Многу сум среќен што потпишав нов договор. Уживав во последните три години во Сити и сите во клубот ми помогнаа да се чувствувам како дома уште од првиот ден тука. Привилегија е да се биде дел од овој тим, да го практикуваме нашиот стил на игра и да освојуваме трофеи. Многу е тешко да се прави тоа и јас сум среќен што сум дел овој тим. Јас сум навистина возбуден од она што можеме да го постигнеме во следните неколку сезони“, рече Гундоган.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести