Сите мислеле дека пронашле егзотична птица, а се испоставило дека тоа е галеб кој имал инцидент

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Болницата за диви животни во Велика Британија, пред неколку денови во својата ординација имала многу специфичен пациент.

Случајните минувачи на улица затекнале птица која не можела да лета.

Имала портокалова боја и сите мислеле дека наишле на егзотичен вид. Меѓутоа, се испоставило дека е во прашање обичен галеб – полиен со кари сос.

„Светло-портокаловиот галеб го спасиле минувачите кои го нашле на улица. Кога нè повикаа и рекоа дека нашле портокалова птица, немавме идеја што треба да очекуваме и никогаш не би помислиле на ова“, напишале претставниците од болницата на Фејсбук покрај фотографијата.

Како што навеле ветеринарите, карито било насекаде по перјата на несреќната птица и затоа не можела да лета.

„Не знаеме како дошо до ова, но за среќа, освен бојата и мирисот, беше здрав“, додале тие. Галебот сега се вика Вини, нормално по една врста на кари. Ветеринарите го избањале, и Вини сега повторно е сиво-бел./tocka.com.mk

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.