18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Синди Крафорд и Ричард Гир: Вистинската причина за љубовната несреќа на еден од најпопуларните парови од 90-тите

Најчитани вести

Синди Крафорд денес ќе го прослави својот 55-ти роденден. Познатиот американски модел и припадник на златната генерација супермодели е роден на 20 февруари 1966 година во малото гратче ДеКалб во државата Илинос. Таа имала 17 години кога се пријавила на елитното натпреварување во модната агенција „Look of the Year“ и завршила на второто место.

По дипломирањето, таа доби стипендија за студирање хемиски инженеринг на Универзитетот Northwestern, но по само еден семестар, го напушти колеџот за да се посвети целосно на манекенската кариера.

Chanel, Christian Dior, Versace, Dolce & Gabbana, Valentino, Ralph Lauren и Calvin Klein се само мал дел од модните куќи за кои таа носеше модни ревии, а ги красеше и насловните страници на скоро сите познати модни списанија како Vogue, Ella, Harper’s Bazaar, Cosmopolitan и други.

Вниманието на јавноста го привлече со својата убавина, но и со љубовниот живот. Имаше само 22 години кога го запозна 39-годишниот Ричард Гир на скара кај легендарниот фотограф Херб Ритс.

Веднаш се роди хемијата помеѓу еден од најпосакуваните ергени во Холивуд и прекрасната манекенка. Не им требаше долго за да станат број 1 холивудски пар, магазинот „People“ дури ги прогласи за најсексапилна двојка на светот, а наскоро се појавија гласини за венчавка.

Сепак, Ричард се спротивстави на идејата. Според нејзиното признание, Синди била таа што инсистирала на брак.

Бев девојка која пораснав гледајќи романтични филмови и сонував за голема свадба од бајките. Бевме заедно неколку години и постојано го прашував кога ќе се венчаме, рече таа.

Актерот на крајот потклекна. Имав 42 години и жената за која бев луд и многу ја сакав ми рече: „Едвај чекам. Ако ништо не се случи, ќе продолжам понатаму.“ Да се ​​омажам за Синди е најдобрата одлука што некогаш сум ја донел, изјави Гир во едно интервју кратко по венчавката.

Двојката се венча на 12 декември 1991 година. Ричард имаше слободен ден и пауза за време на снимањето на филмот „Mr. Jones“ и ги однесе Синди и неколку пријатели во Лас Вегас со приватен авион. Тие разменија завети на мала церемонија во капелата, а свадбата беше толку спонтана што немаа време да купат вистински прстен, туку наместо тоа, направија заменски венчални прстени од обична алуминиумска фолија.

Отпрвин, сè изгледаше идилично, но наскоро стана јасно дека има несовладливи разлики меѓу нив. Освен едната во годините, тие беа поделени и од разликата во визијата за заедничка иднина.

Повеќе од сè, сакам семејство. Се чувствувам како ова да ми е потребно во животот и мислам дека ќе бидам добра мајка, рече Синди.

Кога новинарите еднаш го прашаа Ричард дали планира да има деца со сопругата, тој само одговори: Јас сум уште дете.

Потоа се појавија гласини дека нивниот брак е само фарса бидејќи и двајцата биле хомосексуалци и дека наскоро ќе се разведат. Гласините отидоа дотаму што тие на крајот платија за оглас во весник за да ги побијат и да ја објават својата хетеросексуалност во јавноста.

Се венчавме затоа што се сакаме и затоа што сакаме да го поминеме животот заедно. Ние сме хетеросексуалци, моногамни и сериозно ја сфаќаме нашата врска. Приказните за разводот не се точни.

Само седум месеци подоцна, на 1 декември 1994 година, тие објавија дека се разведуваат.

Манекенката не губеше време жалејќи за неуспешниот брак. Еден месец по објавувањето на разводот, папараците ја снимија како ги преместува своите работи во станот на поранешното момче Ранде Гербер.

Со него конечно го оствари својот сон да основа семејство. Таа се омажи за Ранде на 29 мај 1998 година и со него доби две деца, ќерката Каиу и синот Присли.

На прашањето пред неколку години, која е причината за нивната љубовна несреќа, Синди призна дека биле судени според разликата во возраста, премногу обврски и немањето пријателство во врската.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com