7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

Силна експлозија во дипломатски кварт во Кабул

Најчитани вести

Силна експлозија одекна утрово во дипломатски кварт во Кабул, но засега нема податоци за причинета материјална штета или жртви.

АП наведе дека експлозијата ги стресла прозорците, а кон небото се издигнал облак од чад во центарот на Кабул, во близина на американската амбасада.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Насрат Рахими, изјави дека до експлозијата дошло во густо населено подрачје, каде што се наоѓа Министерството за одбрана, пренесе „Ројтерс“.

Полициските власти во Кабул потврдија дека дошло до експлозијата, но не изнесоа детални информации.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести