-5.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Силен земјотрес регистриран во близина на Нов Зеланд

Најчитани вести

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во јужниот дел на Тихи Океан во близина на Нов Зеланд.

Како што соопшти Американскиот геолошки институт, епицентарот на земјотресот бил на 1.133 километри североисточно од градот Вангареј, кој има околу 51.000 жители.

Земјотресот бил на длабочина од 82 километри.

Нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести