1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Силен земјотрес го погоди северниот дел на Калифорнија

Најчитани вести

Земјотрес со јачина од 5,9 степени го погоди северниот дел на Калифорнија во близина на границата со Невада, но досега нема извештаи за повредени или големи штети, соопшти американскиот геолошки институт (УСГС)

Земјотресот, првично регистриран од ЕМСЦ и УСГС како земјотрес со јачина од 6,2 степени, беше на длабочина од 10 километри, а неговиот епицентар беше на околу 240 километри источно од калифорниската престолнина Сакраменто, објави американскиот геолошки институт на својата веб-страница.

Земјотресот беше проследен со низа послаби земјотреси во истото источно подрачје на синџирот Сиера Невада.

„Засега нема извештаи за штета или повредени, но повеќе детали ќе бидат познати во наредните часови“, соопшти Кабинетот на гувернерот на Калифорнија на Твитер.

„Ние работиме тесно со локалните власти за да обезбедиме навремена помош и поддршка при вакви земјотреси“, додаде тој.

Земјотреси со јачина од 5,5 до 6,0 степени можат да предизвикаат значителна штета на зградите, но овој земјотрес погоди релативно слабо населена област.

Земјотреси со оваа јачина не се невообичаени во сеизмички активната област на Калифорнија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести