27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Сиднеј одново под густа магла поради шумски пожари

Најчитани вести

Сиднеј одново е под густа магла заради чадот од реонот на шумските пожари. Според оделот за заштита на животната средина во државата Нов Јужен Велс воздухот во градот е трипати позагаден отколку во изминатите пет години.

Според податоци на властите, над 100 пожари се уште се активни во таа држава.

Пожарите уништија над еден милион хектари земја по истоичното крајбрежје на Австралија во изминатите три недели. Уништени се и над 500 куќи, јавија локални медиуми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com