13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

СЗО ќе тестира три лекови против ковид-19

Најчитани вести

Светската здравствена организација соопшти дека наскоро ќе започне со тестирање на три лекови што во моментов се користат за други болести за да се види дали тие можат да им помогнат на пациентите кои страдаат од коронавирус. Здравствената агенција на ОН соопшти дека трите лекови ќе бидат усвоени во следната фаза од нејзините тековни глобални истражувања за идентификување потенцијални третмани за ковид-19. Лековите што се тестираат беа избрани од независен панел врз основа на веројатноста дека можат да спречат смртни случаи кај луѓе хоспитализирани за сериозен коронавирус.

Тие вклучуваат лек за маларија, и лекови за рак што моментално се користат кај луѓе со болести на имунолошкиот систем. Меѓу своите наоди, агенцијата утврди дека ремдесивир и хидроксихлорокин не им помагаат на луѓето хоспитализирани со вирусот. Истражувањето на СЗО вклучува илјадници истражувачи во стотици болници во 52 земји.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com