25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

СЗО стравува од избивање колера во Украина, се подготвуваат вакцини

Најчитани вести

Светската здравствена организација се подготвува за потенцијално избивање колера во Мариупол, каде се оштетени голем број инфраструктурни објекти. Тоа го изјави синоќа менаџерката на СЗО за инциденти во Украина, Дорит Никан.

– Многу цевки се оштетени, а добиваме информации од терен дека се измешани канализацијата и водата за пиење – појасни Никан.

Како што таа истакна, СЗО ова го оценува како огромна закана од појава на многу инфекции, вклучително и колера.

Беше нагласено оти се подготвуваат вакцини за колера, постои соработка со невладини организации и партнери, кои можат да дојдат во Мариупол да им дадат поддршка на луѓето.

СЗО за Европа потврди 226 напади на здравствени установи во Украина од почетокот на руската инвазија, што сочинува две третини од сите напади на здравствената заштита во светот годинава, соопшти директорот Ханс Клуге.

Тој информираше за најмалку 75 жртви во нападите, а 59 лица се здобиле со повреди.

– Овие напади не се оправдани, тие никогаш не се во ред и мора да се истражат – додаде Клуге.

Здравствената агенција на ОН ќе ги сподели деталите за нападите со украинските власти и со други независни истражители.

Клуге е длабоко вознемирен од извештаите за растечкото сексуално насилство во Украина, како и од потенцијалното избивање на колера во окупираните делови на земјата

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com