21.8 C
Skopje
Monday, August 2, 2021

СЗО не го препорачува „туристичкиот“ Ковид пасош – вакцината не е достапна насекаде

Најчитани вести

Таканаречените Ковид пасоши не треба да се користат за меѓународни патувања поради големиот број проблеми врзани за тоа што вакцините против корона вирусот не се лесно достапни на глобално ниво, изјави високиот официјален претставник на Светската здравствена организација Мајкл Рајан.

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повтори дека вакцинацијата едноставно не е достапна ширум светот и не е достапна врз фер основа.

– Постојат „вистински практични и етички размислувања“ за земјите што го разгледуваат прашањето за користење на сертификатите за вакцини како услов за патување. Агенцијата за здравство на Обединетите нации засега не го препорачува. Вакцинацијата едноставно не е достапна ширум светот и не е достапна.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести