10.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

СЗО: Мора да се научиме да живееме со коронавирусот

Најчитани вести

Глобално искоренување на коронавирусот во моментов не е разумна цел, изјави Дејвид Набаро, специјален пратеник на Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19.

– Човештвото ќе мора да научи да коегзистира со овој вирус, спречувајќи го нагло да еруптира и да предизвика жаришта на болеста. Искоренувањето во моментов не е разумна цел за светот

Тој додаде дека се испитуваат извештаи за непалска варијанта на вирусот.

– Секој пат кога ќе избувне одеднаш, тоа предизвикува мисла во нечиј ум дека може да се појави нова варијанта. Тоа не би било изненадувачки. Набаро рече дека тоа ќе биде „шемата во иднина и дека вирусот нема наскоро да исчезне, туку ќе се појават варијанти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com