-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

СЗО: За една недела во Африка за 43 отсто зголемен број смртни случаи од Ковид-19

Најчитани вести

Смртните случаи поврзани со коронавирусот во Африка се зголемија за 43 проценти за само една недела, соопшти Светската здравствена организација, јави ДПА.

– Зголемувањето на бројот на случаи со Ковид-19 е најбрзо што е регистрирано на континентот, рече регионалниот директор на СЗО, Мачидисо Моети. Недостатокот на машини за кислород и слободните места во единиците за интензивна нега се главните причини за брзиот раст, додаде таа.

Ова е јасно предупредување дека болниците на континентот го достигнале својот максимален товар, нагласи Моети.

Според СЗО, стапката на смртност од коронавирус во Африка е 2,6 проценти, додека светскиот просек е 2,2 проценти.

Најголем број на смртни случаи има во Намибија, Јужна Африка, Тунис, Уганда и Замбија

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести