19.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

СЗО: Вакцината на АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции

Најчитани вести

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација.

„Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има позитивен профил на ризик, со огромен потенцијал за спречување инфекции и намалување на смртните случаи низ целиот свет“, се вели во соопштението на Светскиот советодавен комитет за безбедност на вакцините.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести