Home » Се чисти сметот, вработените во „Комунална хигиена“ се враќаат на работа

Се чисти сметот, вработените во „Комунална хигиена“ се враќаат на работа

by Журнал.мк

Вработените од „Комунална хигиена“ се враќаат на работа. Оние што работат втора смена ќе продолжат со извршување на работните задачи и чистење на градот. Ова е исходот од средбата меѓу СУТКОЗ и извршниот одбор на Синдикатот на „Комунална хигиена“. Сепак остануваат на барањата за повисока плата и К-15.

Директорката на „Комунална хигиена“ вели дека претпријатието функционира најнормално. Надлежните се на терен и како што додаде Мазнева не успеал политичкиот дефокус од поединци. Смета дека успешно одолеала на притисоците кон нејзе и дека нема да дозволи неработење. Мазнева тврди дека голем дел од оние што протестираа и воопшто не биле вработени во „Комунална хигиена“.

Градските власти категорични-хаосот создаден свесно е надминат во интерес на граѓаните. Арсовска нагласи дека мора да се расчисти со неработниците кои зеле плата на сметка на оние кои чесно си ја работеле работата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More