21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Се урна авион во Конго, има загинати

Најчитани вести

Авион со 17 патници се урнал во близина на градот Гома на истокот на Конго, во несреќата загинале неколку лица, соопштила канцеларијата на локалниот гувернер.

Авионот на локалната компанија „Близи би“ се урнал за време на лет , информирал гуверрерот на Северно Кивуа, Нканака Касивита.

Сега се утврдува бројот на загинати лица, во авионот во кој имало 17 патници и членови на акипажот.

Авионските несреќи во Конго се честа појава поради непочитувањето на безбедносните стандарди и прописи и лошото одржување на леталата.

На сите комерцијални авио компании од Конго им е забрането да соработуваат со земјите од Европската унија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com