21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Се укинуваат сметкопотврдите

Најчитани вести

Се укинуваат сметкопотврдите. Овој документ што служеше за правдање на трошоци и за право на одбивка се користи уште од времето на СФРЈ, а во повеќето земји одамна е исфрлен.

Со измените на законот за ДДВ, сега правото на одбивка ќе се остварува само со фискална сметка или со картичка во износ до 6 илјади денари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com