1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Се скараа градоначалникот на Кавадарци Јанчев и советниците од ВМРО ДПМНЕ

Најчитани вести

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев искажа разочараност од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, поради напуштањето на седницата на кавадаречкиот совет. Советниците од ВМРО-ДПМНЕ, според Јанчев, предвреме ја напуштиле седницата на Советот за да не гласаат за одредени точки на дневниот ред, кои се во интерес на граѓаните, бидејќи имале несогласувања во сопствената коалиција.
Јанчев смета дека тие си заминале од седницата кога требало да се донесат неколку значајни одлуки. Градоначалникот обелодени дека советниците не сакале да застанат до него на прес конференцијата на која градоначалникот даваше отчет што сработил во изминатите две години од мандатот, доколку покрајнего биле и советниците на СДСМ.
-Ти го каниш на свадба, тој те прашува со кого ќе седи на маса, вака сликовито кавадаречкиот градоначалник го опиша однесувањето на сопартициите во советот.
Ја повик советничката група од ВМРО ДПМНЕ да им се извини на граѓаните, да ги надминат проблемите со суетите и меѓусебните недоразбирања во партијата.
На седницата, Јанчев изнесе информација дека на жителите на селото Дабниште во минатото не им се дозволувало да се приклучат на водоводната мрежа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести