9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Се продаваат креветите на Катица Јанева и чантите на Боки 13

Најчитани вести

Директорот на Агенцијата за управување со одземен имот, Фатон Асани, во интервју за „Вечер“, говореше за одземените предмети на Бојан Јовановски и Катица Јанева, осомничена во случајот „Рекет“.

„На Катица Јанева и се одземени неколку кревети, а на Бојан Јовановски мебел, лична гардероба и чанти. Парични средства, вили и станови не им се одземени. Ние сме известени само за овие работи и истите сме ги одзеле, а за другите предмети постапката сè уште трае. Овие работи им се одземени и се доставени од страна на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал, а ние како Агенција за управување со одземен имот имаме обврска истите да ги сместиме, чуваме и продаваме“, истакна Асани.

Како што додаде тој, голем број на возила така стојат на плацовите и скапуваат.

„Точно е дека голем дел од возилата скапуваат на плацови. Во Македонија по плацовите има над 10.000 возила и прават проблем на други институции на Царинска управа, на Министерството за внатрешни работи, на Шумска полиција, на Национални шуми и затоа ние почнавме да работиме токму со возилата. Агенцијата постои од 2009 година, а прва продажба на старо железо била извршена по шест години, односно дури во 2015 година. Втората и третата продажба се извршени во 2016 година и во овие две години се продадени вкупно 350 возила. Тоа значи по седум години Агенцијата продала над 350 возила како старо железо. Од 2017 до 2019 година се спроведени четири продажби и се продадени околу 900 возила. Со петата продажба се надеваме дека бројот на продадени возила ќе биде над 1.400, бидејќи со тоа што веќе има 650 пресуди оваа продажба ќе биде најмалку 500 возила“, порача Асани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести