Home » Се повреди најскапиот играч во историјата на Аталанта

Се повреди најскапиот играч во историјата на Аталанта

by Lina Muslija

Фудбалерот на Аталанта, Ел Билал Туре, кој ова лето стана најскапото засилување во историјата на клубот од Бергамо, ќе отсуствува неколку месеци поради повреда на тетивата.

„Срцето ме боли за ова момче, толку многу сакаше да игра и да покаже што ни носи… Колку ќе трае неговото отсуство ќе знаеме во наредните денови“, изјави денеска тренерот на Аталанта, Џан Пјеро Гасперини.

Туре, репрезентативецот на Мали, се повреди минатата сабота на пријателскиот натпревар против Јувентус.

Аталанта во летниот преоден рок плати 28 милиони евра за 21. годишниот напаѓач, кој минатата сезона настапуваше за шпанска Алмерија.

Туре е замена за данскиот напаѓач Расмус Хојлунд кој за 74 милиони евра се пресели во Манчестер јунајтед.

Аталанта попладнево ќе му гостува на Сасуоло во првото коло од Серија А.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More