8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Најчитани вести

Заразен со коронавирус избегал од болница, отишол дома и починал.

Маж заразен со вирусот избегал во понеделникот од Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михалјевиќ“ во Загреб, а само еден ден подоцна почина во станот на неговата мајка во областа Самобор. Човекот бил сѐ уште жив кога медицински лица со полиција влегле во станот. Лекарите веднаш започнале со реанимација, која траела дури 35 минути, но човекот починал.

Станува збор за 53-годишен маж кој беше активен спортист и тренер по аикидо. Не е познато каде и кога се заразил, но неговата состојба се влошила по што морал да биде поврзан со кислород. Наводно, на мажот му било речено дека ќе мора да биде ставен на респиратор, што кај него предзвикало огромен страв и затоа решил да побегне од болницата. Слични случаи имаше во многу земји.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com