37.8 C
Skopje
Wednesday, June 23, 2021

СЕ ОГЛАСИ И ПРОИЗВОДИТЕЛОТ: Ќе биде потребна трета доза од кинеската вакцина, а ова е главниот проблем

Најчитани вести

Јужноафриканската варијанта може да претставува поголема опасност од другите врз основа на одговорите на антителата

Кинеската национална фармацевтска група „Синофарм“, врз основа на резултатите од третата фаза на клиничките испитувања добиени од странство, ќе процени дали ќе биде потребна трета по две примени дози на вакцината, рече директорот на таа компанија.

Регулаторите и компаниите кои развиле вакцини размислуваат дали се потребни дополнителни дози поради загриженост дека новите варијанти на вирусот корона можат да ја ослабнат заштитата на вакцините направени за постарите соеви, објави Ројтерс.

„Досегашните прелиминарни резултати покажаа дека подобрувачот на вакцината може ефикасно да ги зголеми неутрализирачките антитела и постојаноста на антителата, а исто така ефикасно да ја подобри способноста на вакцината да се спротивстави на мутациите“, рече Џанг Јунтао, потпретседател на Кинеската национална биотехнолошка група, подружница на „Синофарм“.

Антителата кои активираа две дози на вакцината против ковид-19 имаат „прилично добар“ неутрализирачки ефект врз варијантите пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, како и на неколку други, рече Џанг, повикувајќи се на резултати од лабораториските тестови, по земање примероци од крв од учесници во клиничкото испитување .

vakcina vakcine vakcinacija korona

Во тек е лабораториско тестирање за варијантите пронајдени во Бразил и Зимбабве, рече Џанг.

Ефектот на антитела предизвикани од вакцината Синовак Биотек е намален во споредба со варијантата идентификувана во Јужна Африка, додека ефектот против варијантата пронајдена во Велика Британија останува сличен на оној против постарата варијанта од Вухан, изјави Џиао Кианг, извршен директор на ”Sinovak lajf sajansis” на конференцијата за нвинари.

„ Соновак “увезува варијанта од Бразил за истражување и развој на вакцини, а работите прилагодени на јужноафриканската варијанта веќе започнаа“, рече Џиао.

Корелацијата помеѓу нивото на антитела и ефикасноста на вакцината не е јасна, рече портпаролот на Синовак. Компанијата ја тестирала и третата доза во клиничките испитувања спроведена во Кина, каде учесниците во студијата ја примиле третата доза околу осум месеци по приемот на втората.

Јужноафриканската варијанта може да претставува поголема опасност од другите врз основа на одговорите на антителата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести