37.8 C
Skopje
Wednesday, June 23, 2021

Се обидувате да избегнете дружби или патувања поради честото одење во тоалет? Можеби страдате од овој синдром, дури и без да бидете свесни за тоа

Најчитани вести

Колку пати сте излегле на ручек со пријателите и сте се осигурале дека сте седеле на страна на масата најблиску до тоалетот, за да не морате често да ги станувате другите? Дали ги броите чекорите до куќата и едвај чекате да трчате во бањата иако бевте во тоалетот пред половина час? Дали долгите патувања ве прават стресни затоа што мора да застанувате еднаш и тогаш да уринирате на патот кон вашата дестинација?

Ако се најдете барем во една од овие ситуации и овие проблеми траат подолго, можеби е време да одите на лекар бидејќи тоа укажува на тоа дека имате симптоми на хиперактивен мочен меур (PAMM).

ЕКСЕЦИВИВНО АКТИВЕН МОЧЕН МЕУР (РАММ)

Многу жени уринираат на секој час и ова го сметаат за нормално, иако просечната фреквенција на одење во тоалет е многу помала. Имено, сосема е нормално да уринирате на секои 4-8 пати на ден, односно еднаш во текот на ноќта, додека мокрењето повеќе од осум пати на ден или ненадејна потреба од одење во тоалет се едни од карактеристичните симптоми на хиперактивен мочен меур (РАММ) за кои постојат различни ефективни опции за третман. Често погодените луѓе не се свесни дека имаат проблем и ги игнорираат овие симптоми или неволно го признаваат проблемот. Избегнувањето одење на лекар и зборување за такви интимни работи може да биде непријатно, но исто така многу корисно, особено затоа што РАММ значително влијае на квалитетот на животот. Овој синдром ја ограничува социјалната, како и деловната активност, што може да доведе до подлабоки проблеми како изолација и депресија на погодената личност, губење на самодоверба, страв од стрес, намалена продуктивност, ограничено планирање на патувања поради пристап до тоалетот и често избегнување на сексуални односи и блискост.

Не се откажувајте од работите во кои уживате и кои ве радуваат поради овие тешкотии. Постојат многу начини на кои можете да го контролирате вашиот живот и да продолжите да го живеете како што сакате, па затоа еве неколку брзи совети кои ќе ви помогнат во секојдневните проблеми со мочниот меур.

Внимавајте на вашата исхрана – одредена храна и пијалоци имаат директен ефект врз хиперактивниот мочен меур бидејќи тие го иритираат мочниот меур или го стимулираат производството на урина. Чувствителноста варира од личност до личност, но вообичаената храна што треба да се избегнува вклучува пијалоци со кофеин, алкохолни пијалоци, газирани и вештачки засладени пијалоци, зачинета храна, чоколадо, домати и доматни производи, агруми и мед.

Одете во тоалет само кога треба – Луѓето кои страдаат од РАММ-синдром често одат во тоалет дури и кога имаат само мала количина на урина во мочниот меур верувајќи дека симптомите нема да се појават ако мочниот меур редовно се испразни. Меѓутоа, ако одите премногу често во тоалет, мочниот меур ќе се навикне да задржува само мала количина на урина и може да стане уште почувствителен и активен со мали дополнителни оптоварувања.

Водете дневник за мокрење – Дневникот за мокрење е сличен на редовниот дневник и се користи за водење белешки за тоа колку често одите во тоалет, што и колку пиете, колкав е временскиот интервал помеѓу мокрењето и слично. Дневникот може да ви помогне вие ​​и вашиот лекар да утврдите колку често одите во тоалет и кое е најдолго време помеѓу одење во тоалет, а дадените информации потоа се користат за да се обидат да го продолжат времето помеѓу одење во тоалет.

Патување – Ако одите на долго патување, не заштедувајте вода за пиење за време на патувањето поретко да одите во тоалет бидејќи таквата стратегија често има негативен ефект како што е објаснето во претходниот совет. Исто така, избегнувајте храна и пијалоци кои го иритираат мочниот меур додека патувате.

Грижете се за вашата тежина – Ако имате прекумерна тежина, слабеењето може да ги намали непријатните симптоми на хиперактивниот мочен меур. Обидете се редовно да вежбате и да се држите до здрава исхрана бидејќи слабеењето ќе го елиминира вишокот маснотии во стомакот што може да го притисне мочниот меур.

Внимавајте на внесот на течности – многумина ја намалуваат количината на течност што ја земаат мислејќи дека со тоа ќе се намалат РАММ симптомите. Сепак, ова може да доведе до повеќе концентрирана урина и последователно да го иритира мочниот меур, затоа пијте најмалку два литра вода секој ден, па дури и повеќе во топло време.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести