18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Се обезбедуваат средства за реконструкција на Спортската сала во Куманово

Најчитани вести

Спортската сала во Куманово треба да биде реконструирана, но засега сѐ уште не е познато кога тој процес ќе започне, бидејќи градежните зафати ќе бидат премногу скапи и комплицирани.

Општина Куманово обезбедува средства за реконструкција, а чека и на одобрение од надлежните институции за градежна дозвола.

– Општината обезбеди два милиони денари и изготви проект за реконструкција на Спортската сала, тој е целосно завршен, аплициран во систем за добивање на градежна дозвола. Повторно со Агенција за млади и спорт, ние како општина издвоивме седум милиони денари за реконструкција на кровната конструкција и дополнителни средства сѐ уште бараме, а ни се потребни уште околу седум милиони денари за да се препокрие кровот и стави нов кров на Спортската сала. Дополнително средства побаравме од Агенцијата, за системот на затоплување и ладење на спортската сала, така да одиме чекор по чекор, изјави градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com