Home » Се намалува присуството на полицијата на северот на Косово

Се намалува присуството на полицијата на северот на Косово

by Журнал.мк

Косовската полиција најави дека ќе го намали за 25 насто присуството во и околу општинските објекти на северот на Косово. Одлуката е донесена по проценка на безбедносната состојба со мисијата КФОР и ЕУЛЕКС. Ситуацијата на северот стана тензична на крајот на мај, откако локалните Срби се спротивставија на влезот на нови албански градоначалници во северните општини – Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток. Тие не ги прифатија градоначалниците иако ги бојкотираа изборите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More