21.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Се намалува бројот на закани по смартфоните со Android

Најчитани вести

Бројот на ранливости кај уредите со Android се намалува, но уделот на навистина опасните примероци на малициозен софтвер значително се зголеми, се вели во анализата за сајбер-заканите во првото полугодие на безбедносната компанија „Есет“.

Во периодот јануари-јуни 2019 година, бројот на закани за мобилни телефони со оперативниот систем на Google се намалил за 8%, во однос на истиот период во 2018 година. Рансомверот останува една од најчестите закани за мобилните уреди.

На пример, неодамна беше откриен вирусот за криптирање Android / Filecoder.C, кој користи како симетрично, така и асиметрично криптирање и се дистрибуира преку СМС-порака во списокот со контакти.

68% од откриените слабости се сериозно опасни за нормално функционирање на смартфоните и таблетите со Android или за безбедноста на личните информации на корисниците. Овој процент е значително поголем отколку што беше лани.

„Есет“ забележува дека безбедноста на мобилните игра сè поважна улога во заштитата на информациите – лични и корпоративни. Според експертите, со развојот на „Интернет на нештата“ се наметнува итна заштитат не само на лаптопите и паметните телефони, туку и сите уреди поврзани со мрежата.

извор: USB.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com