22.8 C
Skopje
Saturday, July 31, 2021

Се користи во Русија илјадници години: Коренот Чичак е најефикасен во спречувањето на НАЈОПАСНИТЕ БОЛЕСТИ (РЕЦЕПТ)

Најчитани вести

Коренот Чичак, едно од најчестите растенија на плевелите, заедно со младите пупки и стеблата содржат бројни соединенија кои се антиоксиданти. Тие се превенција од многу болести, даваат еден вид регенерација на организмот и го зајакнуваат имунитетот. Како и да е, според античките записи од традиционалните руски рецепти, се покажа дека коренот измешан со неколку други природни состојки е ефикасен во лекувањето на ракот.

Содржи есенцијални масла, горчливи материи, ситостерол и многу други корисни состојки, поради што се користи за регенерација на сериозно оштетените ткива. Тоа е исклучително лековито и целосно нетоксично растение.

Burdock е биенале растение, за кое се верува дека потекнува од Сибир. Секој дел, корен, стебло, лист и семе се користи за медицина. Коренита на две години се собираат во пролет и есен, лисјата додека се уште се млади, а семето кога созреваат. После една година складирање, коренот, лисјата и семето го губат своето лековито дејство и треба да се заменат со нови. Содржи есенцијални масла, горчливи материи, ситостерол и многу други корисни состојки, поради што се користи за регенерација на сериозно оштетените ткива. Тоа е исклучително лековито и целосно нетоксично растение.

Антиканцерогена мешавина

Бидејќи третира толку многу различни проблеми, луѓето повеќе не треба да го перцепираат како див плевел, туку како моќно растение за лекување. После тоа, истурете еднакви количини вистински природен мед и чиста вотка во оваа мешавина. Чувајте ја смесата во цврсто затворена тегла 20 дена на темно место. После тоа, земете една лажица од смесата 3 пати на ден, најмалку 40 минути пред оброците, така што лекот делува директно на малигните клетки на ракот.

Коренот се користи во хербалната медицина ширум светот затоа што е добар антиоксиданс и има моќно антибактериско и антиинфламаторно дејство. Низ Русија и Азија, ова растение се користи илјадници години за лекување на болки во грлото, тонзилитис, настинки, па дури и сипаници. Коренот се користи и за лекување на кожни проблеми како псоријаза и егзема.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести