7.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Се бараат оставки од обвинителите од СЈО и да ги вратат парите

Најчитани вести

Невладината „Цивил“ ќе покрене иницијатива за враќање на бонусите кои ги зеле Катица Јанева, обвинителите и сите вработени во СЈО. Ваков скандал и доделување енормни суми како дополнителни додатоци не се случил во изминатите две децении. Корупцијата го достигна врвот, вели Џабир Дерала.

Јавното обвинителство вчера соопшти дека ќе ги испита сите околности и факти за исплатата на платите и додатоците и доколку се утврди дека има основано сомневање за извршено кривично дело ќе се постапи согласно законот. Катица Јанева по основ на додатоци за време на својот мандат зела 157.000 евра, а другите обвинители од 70.000 до 100.000 евра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com