Home Свет Сестрата на севернокорејскиот лидер ја обвини Украина дека бара нуклеарно оружје

Сестрата на севернокорејскиот лидер ја обвини Украина дека бара нуклеарно оружје

by Журнал.мк

Државниот медиум на Северна Кореја објави дека сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун – Ким Јо Јонг ја обвини Украина дека бара нуклеарно оружје, пренесува Ројтерс.

Ким своето тврдење го темели на онлајн петиција која досега собра помалку од 1.000 потписи.

Таа петиција би можела да биде политички заговор од канцеларијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, рече Ким, но не обезбеди докази за тоа тврдење.

По минатонеделната најава на рускиот претседател Владимир Путин дека Москва планира да распореди нуклеарно оружје во Белорусија, на веб-страницата на кабинетот на украинскиот претседател е отворена петиција.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More